Reklamlar

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumamak İçin 10 Neden..

Bir önceki yazımda Gastronomi ve Mutfak Sanatları okumak için 10 nedene değinmiştim, bu yazıda ise okumamak için size 10 neden veriyor olacağım ki adil bir değerlendirme yapabilin.

Günden güne artan popülerliği ile hemen her üniversitede açılan bölümler , keza sertifika programları açan eğitim merkezleri vb. tüm kuruluşlar talebe karşılık vermek için uğraşa dursun, buralarda eğitim öğretim görmüş kaç kişi bu mesleği yapıyor dersiniz ? Ya da kaç kişi en az 6 ay en çok 5 yıl süren bu eğitim süresinin sonucunda bir kaç sene çalıştıktan sonra vaz geçiyor ? Ömrünüzün en güzel yıllarını bu uğurda harcamak istediğinize emin misiniz ?

1. Fazla Mesai ve Çalışma Saatleri

Ömrünüz boyunca 8-5 çalışan insanlara özeniyor olacaksınız. Sizin için fazla mesaiden kasıt 1-2 saat olmaktan çıkacak ve 13-14 saatin üzerine fazla mesai der hale geleceksiniz. Yeri gelecek sabaha karşı 4 te işe gitmeniz , yeri gelecek sabaha karşı 4 te işten çıkmanız gerekecek. Bir sonraki izninizin ne zaman olduğunu neredeyse hiçbir zaman bilemeyeceksiniz. Tatil planlarınızı hiçbir zaman istediğiniz gibi yapamayacaksınız. Herkes tatildeyken siz çalışıyor, herkes çalışırken siz hala çalışıyor olacaksınız. Şans eseri olmadığı ve pişiren siz olmadığınız sürece katılabileceğiniz tek düğün kendi düğününüz, ailenizle birlikte geçirebileceğiniz tek bayram ise hasta olduğunuz bayram olacak. Çocuğunuzu okuldan alamayacak, okula bırakamayacaksınız , doğumuna katılabilirseniz kendinizi şanslı sayacaksınız.

2. Kimse Sizi Anlamayacak

Meslekten olmayan kimse sizi anlamayacak. İçinde bulunduğunuz durumun mesleki koşullardan kaynaklandığı gerçeğini hiç bir zaman idrak edemeyecekler. O nedenle zamanla etrafınızda olan herkesin ancak bu meslekten olduğunu göreceksiniz. Eski çevreniz, arkadaşlarınız, yıllarınızı birlikte geçirdiğiniz herkes yavaş yavaş sizden kopacak ve hayatınız mesleğe girmeden önce ve sonra şeklinde ikiye bölünecek. Değişeceksiniz!

3. Askeri Disiplin ve Psikolojik Savaş

Mutfak hiyerarşisi askeri düzenle neredeyse aynı. Alt üst ilişkileri ve emir almakla ilgili ciddi problemler yaşayacak, ezileceksiniz. Küçük görülecek, aşağılanacak ve kendinizi bir hiç gibi göreceksiniz. Bazen size emredilen birşeyin neden öyle olması gerektiğini anlamanız 5 yılınızı alacak. Pek çok kez yenilgiye uğrayıp her seferinde yeniden ayağa kalkmanız gerekecek. Yeri gelecek konuşmanız yasak olacak, yeri gelecek tuvalete gitmek için izin almanız şart olacak, yeri gelecek 1 gün izin alabilmek için 1 ay izinsiz çalışmanız gerekecek. Üstelik başınıza gelen her şey normal karşılanacak ve bu düzene ayak uydurmanız gerekecek. Mutfakta ağzınızdan çıkması gereken ve aslında ayakta kalmanızın tek kuralı olan iki kelimenin “Yes Chef” olduğunu anlamak ve kabullenmek çok ama çok ağır gelecek.

4. Kanayacaksınız ve Yanacaksınız

Ortalama bir aşçının sıcak tepsiyi fırından eliyle çıkarmasını görmeniz ile parmak ucunuzu kopartmanız arasında geçen süre 30 saniye olacak. Saatlerinizi vererek hazırladığınız çıtır ördek derilerini fırından çıkarırken devirdiğiniz tepsi ve üzerinize dökülen yağ kendi derinize işlerken içinizi acıtan tek şey ördek derilerinin yeniden hazırlanması gerektiği gerçeği olacak. Bıçak kemiğe fiilen ve kazayla dayandığında ise yüreğinizi burkan tek şey yarınki hazırlığı tek el ile nasıl yapacağınızı düşünmek olacak.

5. Kokacaksınız ve Korkacaksınız

Siz hiç bütün gün kızartma yaptınız mı ? Yapacaksınız ve özenle kızarttığınız artık her ne ise onun kokusu sinmeyecek üzerinize.. Yağ sinecek! 14 saatlik ter de eklenecek ve o muazzam meslek kokunuzla siz insan içine çıkmaya korkacaksınız. Geçen akşam otobüste yanınızdan burnunu kapatarak kalkan kişinin tepkisini hatırlayacak ve bu akşam eve yürüyerek gitmeyi tercih edeceksiniz.. Üzerinizdekileri çıkarmaya mecaliniz yokken tek dileğiniz duş alabilmek olacak ve nihayet duşunuzu alıp ayaklarınızı uzattığınızda ise çocukluk arkadaşınızın partiden paylaştığı instagram storysine dalıp gideceksiniz. O parti o gün canınızı yakan son şey olacak ve siz dönüştüğünüz şeyden korkacaksınız.

6. Kapris ve İnfaz

Aradan 4-5 saat geçmiş olacak ve siz yine pişirirken bulacaksınız kendinizi. Güzel bir insan gelecek yanınıza, güzel güzel giyinmiş olacak, parfüm kokacak. Omlet isteyecek sizden peynirli.. Siz günaydın diyeceksiniz, bugün nasılsınız efendim diyeceksiniz ve henüz gözleriniz zor açılırken yüzünüzdeki o sahte gülücükle pişireceksiniz o omleti. Aradan 5 dakika geçecek, güzel giyinmiş güzel kokan  insan çağıracak sizi ve şöyle diyecek ; “ben peynirli istemedim!” Çocuklarınız gelecek gözünüzün önüne, sevdikleriniz.. Sonra sahte ifadeniz.. “özür dilerim efendim, ben yanlış anlamışım” demekten başka şansınız olmayacak. 5 dakika daha geçecek ve siz gerçekten yanlış anlamış olabileceğinize inanacaksınız çünkü güzel giyinen ve güzel kokan insanlar her zaman haklı olacaklar ve sizin göreviniz onların kaprislerine katlanmak olacak.

7. Siz Hiç Ayakta Kaldınız mı ?

Elbette kaldınız! Peki ya 15 saat ?

8. Zengin ve/veya Ünlü Olmayı İstemek

Muhtemelen hiçbir zaman ünlü ve zengin olamayacaksınız. Mesleğin popülerliğini arttıran dünyadan ve Türkiye den karşınıza çıkan ünlü şeflerin şef nüfusunun %1 ini bile oluşturmadığı gerçeğini anlamanız ve bunu bir an önce yapmanız gerek.

9. Normal Olmayı İstemek

Yukarıda bahsi geçen ve daha pek çok nedenle zaman içerisinde normal bir insan olmaktan çıkacaksınız ve şef olacaksınız ki buda şef olmayan herkesin sizi anormal olarak isimlendirmesine neden olacak. Tepeden tırnağa siz ; Anormal olacaksınız.

10. Para Kazanmak İçin Tek Yol Değil

Neden meslek sahibi olmak gerek ya da neden çalışmak ? Günün sonunda herkes paraya ihtiyacı olduğu için çalışmıyor mu ? Öyleyse neden bir insan kendine benzer paraları kazanabileceği farklı bir mesleği seçmesin ? Seni bu mesleği severek yapacağına ve ömrün boyunca mutlu olacağına inanmaya iten şey ne ?  Herhangi bir mesleği icra etmeden bunu görmek mümkün değilken ve aslında yaptığın kumar oynamaktan başka birşey değilken niçin en azından oturarak yapacağın bir meslekten yana kullanmayasın oyunu ? Belki mutsuz olursun ama en azından yorgun olmazsın.. Mahalle maçı yapmaktan keyif alıyorsun diye topçu olmadıysan, sesin güzel diye şarkıcı olmadıysan, sırf para tutmaktan hoşlanıyorsun diye bankacı olmadıysan, iki tabak yemek yemekten ya da pişirmekten hoşlandığın için de bu mesleğin hayalindeki meslek olduğunu düşünme! Ya da en azından hayallerinde canlandırdığın gibi olmadığının bilincinde ol..

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumamak İçin 10 Neden..” için bir yorum

  • Şubat 13, 2019 tarihinde, saat 9:39 pm
    Permalink

    Yazılan her madde için buraya yazacağım mesnetli bir yanıtım varken 10. maddeyi görünce sadece “on”unla ilgili yazasım geldi. Diplomamda mimar yazarken, yıllardır kiralık katillik (reklam fotoğrafçılığı) yapıyorken 45’imden sonra üniversite okumaya kalkıp bu işe soyunuyorsam vardır bir bildiğim (bilmediğim yanımın bir bildiği) dedim ve tekrar ne kadar doğru bir iş yaptığımı görmüş oldum. Binlerce teşekkür. Neden? Yeniden ve yeniden ne kadar doğru yaptığımı farketmemi sağladığın için 😉 (Farkındaydım ama gene farkettim işte 😉 )

Yorumunuz önemli..