Reklamlar

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumak İçin 10 Neden..

Şüphesiz günümüzün en popüler mesleklerinden olan aşçılık artık pek çok gencin hayallerini süsler hale geldi. Bu işin eğitimini almak isteyenler ve kariyerlerini bu yönde ilerletmek isteyenler bazen bilinçli fakat çoğu zaman da bilinçsizce Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde kendilerini buluyorlar. Bu mesleğin artıları nelerdir, eğitimini almanın size ne gibi getirileri olur buyrun birlikte 10 madde halinde inceleyelim.

1.Okullu mu Alaylı mı ?

Aşçılık mesleğinin popülerliği arttıkça eski kafa alaylı aşçılar yerlerini artık okullulara bırakmaya başladı. Şüphesiz 5-10 yıl süre zarfında artık Türkiye’deki mutfaklarda alaylı aşçı görmek pek mümkün olmayacak. Okumaktan kimseye zarar gelmeyeceği gerçeği de dahil olunca okullu olmak mı yoksa alaylı olmak mı tartışmasının galibi elbette belli. Öte yandan 2 ya da 4 yıllık bir okul diplomasının sizlere uluslararası alanda pek çok kapı açacağı da gerçek. Örneğin Avustralya oturma izni başvurusundan tutun da , Qatar’da ailenize vize alabilmeniz için bile gerekli bir evrak diploma.

2.Fiziken ve Fikren Hazırlanmak

Mutfaklar fiziksel ve zihinsel olarak oldukça zorlu yerler. Mesleğin popülerliği artsa da yükü bakımından herhangi bir azalma yok. O nedenle bir sabah uyanıp kendinizi mutfakta bulmak yerine belirli bir eğitim sürecinden geçip, uygulamalı dersler alıp, fiziken ve fikren hazırlanmaya ihtiyacınız var. Özellikle de ömrünüz boyunca bu mesleği yapacağınız gerçeği göz önünde bulundurulunca.

3.Temel Bilgi Edinimi

Önceki nedende de değindiğim gibi mutfaklar zorlu yerler. Sizi manevi anlamda ezmek isteyen pek çok kişiyle karşılaşacak, yabancı olduğunuz pek çok konuya dahil olacaksınız. O nedenle bu duruma temel bilgilere sahip olarak başlayabilecek olmak (ki bu temel bilgiler okuduğunuz okulun eğitim planına göre değişir) size ancak avantaj sağlar.

4.Çevre ve Bağlantı

Eğitiminiz ve alacağınız stajlar süresince tanıyıp birlikte vakit geçireceğiniz insanlar size güzel bir portfolyo oluşturur. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de ne kadar çok çevreniz varsa okadar avantajlı olursunuz.

5.Hiç Aç Kalmamak

Şüphesiz bu meslek size her daim yemek olarak geri dönecek. Ne kadar para kazanırsınız bilinmez ama hiç bir zaman mideniz kazınmayacak. Yine edindiğiniz çevre sayesinde pek çok otel yada restoranta misafir olarak giriş çıkış yapabilecek ve bazen bunun için hiç para ödemeniz bile gerekmeyecek.

6.Uluslararası Geçerlilik

Dünyanın neresine giderseniz gidin icra edebileceğiniz bir mesleğiniz olacak. Bu durumda size dünyanın her yerinde farklı kapılar açacak ve mesleğinizi icra ederek dünyayı gezebilir hale geleceksiniz.

7.Her Neslin İhtiyacı

Her yerde ve her zaman diliminde size ihtiyaç olacak. Hapla karın doyacak günler gelene kadar mesleğinizi kaybetmek gibi bir korkunuz olmayacak. En büyük ekonomik krizlerde dahi insanlar birşeyler yemek ihtiyacında olacak ve siz bu ihtiyacı gidermek için orada olacaksınız.

8.İyi Para Kazanmak

İlk başlarda olmasada kariyerinizin ilerleyen zamanlarında iyi paralar kazanıyor olacaksınız. Bu paraları harcamak için ne kadar vaktiniz olacağı bilinmez ancak bankaya yatıyor olacak.

9.Akıl Hocası Olmak

Senelerce size yemek pişiren anneniz dahi gün gelecek sizden tarif alacak. Girdiğiniz her toplulukta mesleğiniz duyulduğunda insanların size soracak ve öğrenmek istedikleri şeyler olacak. Ufek tefek püf noktalar vererek bile bol bol hayır duası kazanacaksınız.

10. İnsanları Mutlu Edebilmek

Küçük bir çocuk dondurmanızı yiyip dünyanın en mutlu çocuğu olacak. Çiftler evliliğe ilk adımlarını sizin yemeklerinizle atacak. İş adamları çok önemli kararlarını sizlerin yemekleriyle taçlandıracak. İnsanlar en mutlu günlerini sizlerin yemeklerini yerken kutlayacak. Tüm bu anların parçası ve mutluluğun aracı yada bazen sebebi olmak size muazzam bir haz verecek.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları okumak için en az 10 nedeniniz var artık. Fakat okumamak için 10 neden yazısınada kararınızı kesinleştirmeden önce bakmanızda büyük fayda var.. Sağlıcakla kalın!

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumak İçin 10 Neden..” için bir yorum

Yorumunuz önemli..