Reklamlar

Dubai ve Doha Arasındaki farklar

Doha’da 4 ayı devirdikten sonra artık Dubai ile arasındaki farkları yazmanın vakti geldi. Katar ve Doha’da yaşama dair merak ettiklerinizi daha önceki yazımda kaleme almıştım. O yazıyada buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi bu iki popüler Orta Doğu lokasyonunu artı ve eksileriyle değerlendirmeye.

Ülke mi, Emirlik mi, Şehir mi ?

Dubai, Birleşik Arap Emirliklerinin parçası olan ve kendi şehi tarafından yönetilen bir emirlik. Doha ise Katar ülkesinin bir şehri ve başkenti. Birleşik Arap Emirlikleri 7 farklı emirlikten oluşuyor ve baş emirlik Abu Dhabi. Doha ise Katar nüfusunun yaklaşık %70 ini barındıran merkez şehri. Katar tek kara komşusu olan Suudi Arabistan ile olan ambargo nedeniyle kara ulaşımına kapalı dolayısıyla hava ulaşımı buraya gelmek için tek seçenek.

harita.jpg

Hayat Pahalılığı

Efendim Orta Doğudaki ekonomik gelişmeler malumunuz tamamen petrol ve gayrimenkul üzerine kurulu. Üretime yönelik pek bir atılım yapılmıyor. Mevsim ve toprak şartlarıda tarıma elverişli olmadığından ötürü günlük yaşam ihtiyaçlarınızın tamamı ithalat üzerinden devam etmekte. İçinde bulunduğumuz politik ambargo Katar’ı bu anlamda oldukça zor duruma sokuyor yinede anlaşılmaz bir şekilde Dubai’ye oranla çok daha ekonomik. Demek ki Dubai’de bizi baya bir tongaya getiriyorlarmışta haberimiz yokmuş. Yine kira, ulaşım, internet vb diğer ihtiyaçlarıda Doha’da Dubai’ye kıyasla çok daha uygun fiyata halletmek mümkün. Maaşlarında iki lokasyon arasında fark göstermeyişi ve Dubai’de geçen sene yürürlüğe giren vergiler nedeniyle Doha şuan için çok daha yaşanılası. Fakat Türkiye’ye kıyasla elbette herşey çok daha pahalı.

Trafik

Dubai şehir planlaması bakımından çok daha ileri seviyede. Ortalama 30 yıl önce emirliğin inşaasına önce yolların yapılmasından başlamaları dolayısıylada trafik ve akışı çok daha düzenli. Katar, Doha’da ise hali hazırda mevcut olan şehir gelişmekte olduğundan ne yazık ki yollar ve trafik karman çorman. Ana yol denilebilecek yollar neredeyse yok. Dubai’de en çok kullanılan ve şehrin ortasında yer alan Sheikh Zayed yolu paralı iken Doha’da henüz tüm yollar ücretsiz. Trafik her iki lokasyonda da ofis çalışma saatlerine orantılı olarak facia hal alıyor. Toplu taşıma metro dahil olmak üzere Dubai’de çok daha gelişmiş durumda iken Doha’da neredeyse tek seçenek taksiler.

Petrol fiyatları her iki lokasyonda da oldukça ucuz, keza araba fiyatları.. Dolayısıyla insanlar bu yola itiliyor. Yaz sıcaklarıda eklenince araba almak cok ciddi önem kazanıyor.

Dubai’de trafik kuralları ve cezaları inanılmaz durumda.. Neredeyse km başı bir radar var. Doha ise henüz gelişmekte olmasından dolayı bu anlamda daha rahat.

Türk Olmak

Ne yazık ki Türk olmanın değerli olduğu pek ülke yok dünyada..Bundan 7-8 yıl önce Dubai’de Türk olmak pek çok ırka göre avantajlı iken o durumda ortadan kalkmış halde.Hatta Abu Dhabi çoğu zaman Türklere vize vermiyor dahi. Katar’da ise durum farklı. Özellikle uygulanan ambargo neticesinde Türkiyenin yardıma koşması burada popülerliğimizi arttırmış durumda. Marketlerde Türk ürünlerini bulmak çok yaygın olduğu gibi, resmi daire vb. işlerinizde de Türk olmanın avantajını görüyorsunuz. Örneğin Dubai’de internet bankacılığı aracılığı ile Türkiye’ye para göndermek için tek seçeneğiniz Dolar ile işlem yapmak iken. Doha’dan Türkiye’ye para gönderirken direk TRY olarak göndermek mümkün.

Teknoloji, Online Alışveriş

Bildiğiniz gibi artık internet çağındayız. Gelimiş ülkelerde yerinizden kıpırdamadan her işinizi online halletmek mümkün. Özellikle orta doğunun kavurucu sıcaklarında bu çok daha önem kazanıyor. 50 derece sıcakta markete gidip 2 torba bişey almak inanın kulağa geldiğinden daha da zor. Bu anlamda Dubai çok gelişmiş durumda. Örneğin Carrefour’un online satış sitesi üzerinden tüm ev alışverişinizi yapmanız mümkünken Doha’da bu tarz şeyler henüz yok. ( Carrefour olduğu halde) Yine hepsiburada tarzı diğer alışverişlerinizi yapabileceğiniz adam akıllı sitelerde yok.  Dubai Tesla ile yaptığı anlaşmalar neticesinde elektrikli araba ve istasyonları konusunda da ilerleme kaydederken Doha’da henüz böyle bir uygulamada mevcut değil.

Dubai’de evlerde merkezi soğutma sistemi var, Doha’da ise bu uygulama sadece lüks evlerde var. Orta gelir seviyesine sahipseniz 2 odalı evde 5 split klima ile yaşıyorsunuz.

A.V.M ler, alışveriş

Efendim Orta Doğuda turist olarak dahi biraz vakit geçirenler bilirler burada boş vaktinizin %80 i alışveriş merkezlerinde geçer. O anlamda her iki lokasyonda sizi tatmin edecek seviyede A.V.M ye sahip. Arapların marka çılgınlığı dolayısıyla hemen her markaya ulaşmakta mümkün. Doha giyim, kuşam vb. şeylerde çok daha uygun fiyatlı onuda söylemekte fayda var.

Çalışan Araplar ve Resmi Daireler

Şimdi bu konu oldukça önemli çünkü Katar’da taktir ettiğim şeylerin başında geliyor. Efendim Dubai’de yerel halk inanılmaz derecede zengin ve %95 i çalışmıyor. Para bir şekilde biryerlerden geliyor. Resmi dairelerde çalışan yerel halk ise tahminimce bu durumdan oldukça şikayetçi ve adeta nefretle çalışıyorlar. Buda ister istemez size yansıyor. Bir işiniz düştüğü vakit hayvan yerine konmaya hazır olun. Şu numaralı bankoya gitmeniz gerekiyor demek yerine bugün git yarın gel denilebiliyor.

Katar’da ise her şirket belirli bir oranda yerel çalıştırmak zorunda buda yerel halkın kafasına “ha demek ki çalışmak zorundayız” şeklinde işliyor. Devlet dairelerinde de çok daha insancıl şekilde ağırlanıyorsunuz. Elbette Arap olmanın getirisi bazı kibarlıklar halen noksan fakat Dubai’ye kıyasla çok daha iyi.

Sosyal Yaşam, Yiyecek, İçecek

Dubai gerek popülasyon gerek turizm bakımından çok daha ünlü bir lokasyon. Buda size daha fazla otel, daha fazla restoran, daha fazla bar olarak geri dönüyor. Doha’da daha bir aile yaşamı söz konusu. Yinede yeteri kadar bar, restoran, otel vb. mevcut. Fiyatlar ise çok çok daha uygun. Sektörde yer alan biri olarak ise Doha’ya çalışmaya gelmenin çok daha mantıklı olduğunu söyleyebilirim zira Dubai’de ki çılgın büyümenin ekonomik karşılığı yok. Yani evet 500 otel, 10000 restoran, 3000 bar var fakat dolduracak müşteri yok. O nedenle hemen her hafta biryerlerde kapanıyor. Doha ise henüz gelişme aşamasında olduğundan ötürü daha parlak bir gelecek sunuyor.

Park, bağ, bahçe.. 

Ben Orta Doğuya ilk geldiğimde yeşil eksikliğinin tamamen mevsim şartlarından ötürü olduğunu düşünmüştüm. Zamanla gördümki bu düşünce “doğal” yeşil bakımından doğru olasada istenince yapılamayacak birşey değilmiş. Dubai’de yer yer yükselmeye başlayan ormanlar yaratıldığını gidip görenler bilir. Elbette halen çok yetersiz fakat en azından birşeyler yapılıyor. Doha ise hakikaten kabak.. Ne yana baksanız beton!

Al Barari the Farm.jpg
Al Barari Dubai 

Yine Dubai’de orta gelir seviyesine sahip kişiler için nispeten yeşil alanlarda yaşamak mümkünken Doha’da sadece zenginseniz yeşil alanlarda yaşayabiliyorsunuz.

Mevsim ve hava kirliliği

Dubai yıl geneli sıcak, yazın ise 45-50 derecelere çıkıyor. Doha ise kışları daha serin yazları ise daha sıcak. Yüksek nem oranıda hiç yardımcı olmuyor. Kış aylarında ufak bir ısıtıcı almak zorunda bile kalabilirsiniz fakat yaz aylarında sokağa çıkmak imkansız.

Her iki lokasyonda da hava kirliliği sanayileşmeyle orantılı değil çünkü sanayileşme yok. Burada hava kirliliğinden kasıt havadaki toz, kum oranı. Her ikisinde de 1 saat açık duran pencere size bütün evin toz kaplanması olarak dönüyor. Dubaide bu tozu kendiniz alabilirsiniz fakat Doha’da yardım almak şart. Yağmur yıl genelinde sayılı düşüyor, kum fırtınaları ise yılda 1,2 sefer görülmekte.

Nüfus Yoğunluğu

Orta Doğuda heryerde mantık aynı. Hindistan, Bangadeş, Pakistan ve Filipinlerden ucuz işçi getirelim ve fakat bu işçileri olabildiğince ortada göstermeyelim. Bu mantık Dubai’de özellikle lüks semtlerde yürürken Doha’da pekte lüks semtler olmaması nedeniyle yürümüyor. Yani lafı dolandırmadan Dubai’de kendinizi Avrupalı gibi hissetmeniz için orta gelir seviyesine sahip olmanız yeterli iken, Doha’da zengin olmanız şart.

Mesleki Farklar

Uygulanan ambargo nedeniyle ulaşılabilen ürün çeşitliliği Katar’ı ciddi olarak sıkıntıya sokmuş durumda. Örneğin Dubai’de yer gök Wagyu iken Doha’da bulmak çok sıkıntı. Fakat sebze meyve bakımından halen Türkiye’den çok daha ileride.

Daha öncede belirttiğim gibi Dubai’de bizim mesleğin artık kokusu çıkmış durumda adım başı restoran, adım başı otel. Maaşlar giderek düşüyor, insanlar işlerini kaybediyor, kontrolsüz büyüme herkesi etkiliyor. Doha’da ise büyüme kontrollü ihtiyaç yoksa otel, restoran açılmıyor. O nedenle çok daha güvenilir.

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Yorumunuz önemli..