Reklamlar

Katar, Doha’da Yaşam

Dubai’de geçirdiğimiz 5 yılın ardından, birazda Dubai’nin ekonomik anlamda bozulması nedeniyle artık ayrılma vaktimiz gelmişti.Soluğu nerede alsak diye düşünürken hiçte beklenmedik bir teklifle kendimizi Doha’da bulduk.

Henüz 3 aydır burada olmamıza rağmen artık Doha hakkında bir iki kelam  edebilirim diye düşünüyorum. Zaten adam akıllı yerleşmemiz ve Dubai’de onca zaman geçirmemize rağmen alışma sürecimiz ancak tamamlandı.

Efendim, Dubai ile Doha arasında oldukça farklar var fakat bunu başka bir yazı olarak kaleme almayı düşünüyorum. Buyrun Doha hakkında merak edilenleri başlıklar halinde biraz inceleyelim.

1.Katar, Doha’da hayat pahalılığı ;

Dubai’ye kıyasla oldukça ucuz olmasına karşın Türkiye’ye kıyasla oldukça pahalı Doha. Yinede orta doğuya has olan lojman, ulaşım, vize vb. masrafların karşılanıyor olması bu pahalılığı daha rahat yaşanır hale getiriyor.Doha yaşanan politik krizden önce çok daha ucuzmuş fakat biz o döneme denk gelemedik. Karayla tek ulaşım seçeneği Arabistan üzerinden. Aradaki ilişkilerin bozulması ve sınır kapılarının kapanması nedeniyle, kara yolu ile hiç bir mal getirilemez hale gelmiş.Taktir edersiniz ki buda hayat pahalılığını oldukça tetikliyor. Fakat Türkiye’nin yardıma koşması nedeniyle hemen heryerde Türk mallarını görmekte mümkün hale gelmiş. Taksi ile ulaşım oldukça yaygın ve benzinin ucuz olması dolayısıyla ucuzken, toplu taşıma neredeyse yok.Dubai 2018 yılından itibaren herşeyde %5VAT vergisi getirmiş olmasına karşın Doha halen tamamiyle vergisiz bir ülke.

2.Katar, Doha vize alımı ;

Türkiye ile aradaki ilişkilerin güçlenmiş olması nedeniyle bordo pasaport ile vizesiz turist olarak giriş yapmak mümkün. Bu vize 15 gün geçerli, çalışma vizesi ile yine Türklere kolaylıkla çalıştığı firmanın sponsorluğu altında çıkarılıyor. Fakat eşiniz ve çocuklarınızı getirebilmek için bir takım evrak işlerinin henüz Türkiye’den çıkmadan halledilmesi gerekiyor. Diplomanızın bakanlıktan onaylı olması ve evlilik cüzdanınızın buradaki Türk Konsolosluğundan onaylanması şart. Bu iki belge içinde buradaki Katar iç işleri bakanlığına gidilerek onay alınması şart. Sonrasında 2 yıllık oturma ve çalışma vizenize kavuşuyorsunuz. Devamında QID denilen Katar kimlik kartı çıkartılıyor, bu işlem için şirketinizin yardımıyla gidip sağlık testine girmeniz ve parmak izi vermeniz gerek.

3.Katar, Doha’da Alkol alımı ve tüketimi ;

Doha’da alkol satışı barlarda yapılabilirken, evde içmek üzere alkol alabileceğiniz tek yer Katar Dağıtım Merkezi adı altındaki market. Bu marketten alış yapabilmek için maaşınızın belirli bir seviyenin üzerinde olması, bunu kanıtlayan ve iş yerinden alacağınız belge ile bu markete gidip lisans çıkartmanız şart. Öyleki bu lisans olmadan marketin içine girip şöyle bir bakamıyorsunuz bile.Aylık alım limitinizde yine maaşınıza oranla değişmekte. Öyle bir arkadaştan rica edeyim banada alıversinde yok zira o alkolun sizde olduğu tespit edilirse hem siz hemde arkadaşınız hapse giriyorsunuz. Alış sırasında alkoldeki barkod numarası lisans numarasına işleniyor.

4.Katar, Doha’da sim kart çıkartma ve ücretler ;

Doha’ya iner inmez hava alanından pasaport ile sim kart çıkartmak mümkün. Ooredoo ve Vodafone olarak iki marka seçeneğiniz var. Ooredoo yerel ve en iyi olan. İnternet paketlerine örnek olarak 7gb 100 QAR. 14gb 150 QAR. Konuşma paketleri ise çok farklılık gösterdiğinden size uygun olanı ooredoo.qa adresinden bulabilirsiniz.

5.Katar, Doha’da ehliyet ve araba alımı ;

Türk ehliyetinizi Katar ehliyetine şıp diye çevirmek mümkün. Bu işlem için iş öncelikle Katar kimlik kartınızın çıkmış olması gerekiyor ki bu ortalama 2-3 haftayı buluyor.Sonrasında iş yerinizin insan kaynakları bölümüne gidip sizin için sisteme bizim için sakıncası yoktur mesajını koymalarını rica ediyorsunuz. Sonrasında herhangi bir gözlükçüye gidip 30 saniyelik bir göz testinden geçiyor 50 QAR ödeyip, gözleri araba kullanmasına engel değildir mesajını sisteme girmelerini rica ediyorsunuz. Sonrasında Türk Konsolosluğuna gidip ehliyet çevirttirme belgesi alıyor bu belgeyi Katar İç İşleri bakanlığından onaylatıp, Trafik departmanından çevirtme işlemini tamamlıyorsunuz.

Araba almak oldukça kolay. Banka kredisi ile alacaksanız ilk maaşınızın bankaya yatmış olması ve %20 peşinatınızın hazır olması gerekiyor. Galeriler in-house finance seçeneğide sunuyor.Bunun anlamı bankayı araya sokmadan sadece çek yazıp arabayı taksitle almak. Bu şekilde peşinat vermenize gerek kalmıyor ancak faiz daha yüksek oluyor.Bu imkandan yararlanabilmek içinde en az 3 aylık maaş bordronuzu vermeniz gerekiyor. İkinci ve eski bir araba alacaksanızda, arabanızı görüp beğendikten sonra geriye evrak işleri kalıyor.Trafik departmanından 5 dakika sürecek ve 200 QAR.a mal olacak şekilde bu işlemi halletmek mümkünken, devletin kontrolünde olan bir online app ile satıcının gerekli bilgileri girmesi vasıtası ilede hallolabiliyor. Dubai’de arabayı almadan hemen önce zorunlu muayene olmasına karşın Doha’da böyle bir uygulama yok fakat arabanın yıllık muayeneden geçmesi şart.

6.Katar, Doha’da trafik ;

Dubai’de şehir planlaması önce yolların sonra şehrin inşaası üzerine yapılmışken Doha’da bu durum tam tersi o nedenle ana yollar dahi ara sokak kıvamında ve özellikle ofis çalışanı iseniz 8am – 5 pm saatleri arasında ciddi bir trafik sizi bekliyor. Dubai’de ki gibi paralı yollar yok, sürün sürebildiğinize..

7.Katar, Doha’da alışveriş ;

Marka çılgınlığı tüm Orta Doğuda olduğu gibi burayıda sarmış durumda. Her türlü lüks markayı bulmak mümkün. AVM AVM AVM Villagio, City Center, Festival City Mall, İkea, Qatar Mall ve daha nicesi her yerde bir AVM zaten hava sıcaklıkları nedeniyle başka pek bir seçeneğinizde yok. Souq Waqif adı verilen ve kapalı çarşıyı andıran bir nostaljik açık hava merkezide mevcut fakat oradan ancak metre kumaş, incik boncuk vb. bulunabiliyor.

8.Katar, Doha ve İslamik Yaşam ;

Efendim Orta Doğuya yelken açmak üzere olan hemen herkesin kafasını kurcalayan soru İslamik Yaşam.. Yok efendim başını örtmek zorunlumu, denize bikiniyle girilir mi vb.. Resmi daire, müze vb. öyle şort, mini etek gezmek yok fakat baş örtme zorunluluğuda yok. Türkiye’de sokakta nasılsanız burada da öyle olmanıza engel hiç bir durum yok hatta ve hatta Türkiye’nin ne yazık ki geldiği son durumu göz önünde bulundurarak burada çok daha özgür ve güvende olacağınızdan şüpheniz olmasın. Ramazan sırasında ise sosyal yaşam biraz değişmekte, toplu yaşam alanlarında öyle su içmek, alış veriş merkezinde yemek yemek vb. iftar saatinden önce mümkün değil. Dini olarak herhangi bir zorlama ancak Ramazan sırasında gözlemlenmekte.

9.Katar, Doha’da güvenli yaşam ;

Çıkın sokaklara efendim, yaşınız, diliniz, dininiz önemli olmadan, saati ve yeri önemli olmadan çıkın sokağa, sorun yok! Kapınızı kitlemeyimi unuttunuz? Sorun yok !rahat olun.. Artık Türkiye’de değilsiniz..

10. Neden Katar, Doha’ya gelmeli  ?

Bu sorunun cevabıda kendi başına bir yazı başlığı olabilir ancak kısaca söylemek gerekirse ;

Katar, Doha hali hazırda yurt dışına açılan en kolay kapı.. Türkler oldukça el üstünde, çılgınca gelişiyor olması dolayısıyla fırsatlar ülkesi. Türkiye’ye yakın ve kültürel anlamda sorun yaşamak pek zor. Her türlü Türk malı bulmak mümkün. Yüksek maaşlı işler bulmak mümkün. Dünyanın her yerinden gelen göçmenler ile birlikte çalışıp, yaşayıp o kültürleri tanımak mümkün. Yurt dışı deneyimi olarak CV’nizde hoş duracağıda bir gerçek.

Daha detaylı yazılarda zamanla gelecek.. Görüşmek üzere.

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Katar, Doha’da Yaşam” için bir yorum

Yorumunuz önemli..