Reklamlar

Fıstık Ezmesi Hakkında Herşey

 

Afrikalılar yer fıstıklarını un haline getirip yemeklerinde kullanmaya başlayalı 500 yıl kadar oldu. Yer fıstıklarının hepimizin sevgilisi fıstık ezmesine dönüşmesi ise insanlık yararına yola çıkılmış bir arayıştan öte değildi.. Bu yazıda bu hikayenin detaylarını birlikte göreceğiz.

 

1890 yılında St. Louis hastanesinden adı bugün bilinmeyen bir doktor George A. Bayle Jr. isimli hazır yiyecek üreticisi firmayı, dişlerinin durumu iyi olmayan ve et çiğneyemeyen hastalarına her zaman önerdiği ve protein bakımından çok zengin olan fıstık ezmesini üretmesi için cesaretlendirdi. Firma üründeki geleceği görmüş olacak ki makinalar kuruldu ve ilk fıstık ezmesi raflardaki yerini kilosu 12 sentten aldı.

kellogg.jpg

Bu gelişmeler yaşanırken Michigan eyaletinden Dr. John Harvey Kellogg’da özellikle vejetaryen hastalarına önerebileceği bir protein kaynağı arayışındaydı. Kardeşi W.K. Kellogg ise aynı sağlık polikliniğinde (Western Health Reform Institute) işletme müdürüydü. Fakat W.K. Kellogg ticaretteki yeteneğini çok yakında açacağı Sanitas Nut Company isimli şirkette gösterecekti. Şirket açılışıyla birlikte fıstık ezmesi üretimine başladı. Şirket 1895 yılında işlenmiş kabuklu yemiş ürünleri patentini aldı. Fakat ilk üretilen ve şirkete ait olan fıstık ezmeleri bugünki lezzetinde değildi. Üretim sırasında yer fıstıklarını kavurmak yerine haşlıyorlardı ve buda ürünün lezzetini etkiliyordu. Zaten kısa süre sonra Kellogg kardeşler dikkatlerini mısır gevreğine çevirip, dünya çapında ün kazanmaya başlayacaktı.

Joseph Lambert, Sanitas Nut Company’de araştırma geliştirme bölümünde çalışan mühendis 1896’da kendi geliştirdiği ve tamamen manuel kullanılan fıstık değirmenlerini satmaya başladı. Bundan 3 yıl sonra eşi Almeeta tarihin ilk fıstık tarifleri kitabını yayınladı (“The Complete Guide to Nut Cookery”) . 1901’de birlikte Lambert Food Company’i kurdular.

1903’te Dr. George Washington Carver, Alabama Tuskeegee’de yer fıstığı araştırmalarına başladı. Bu süreçte zaten fıstık ezmesi satıştaydı ancak Dr. Carver araştırmaları neticesinde fıstığın 300 farklı kullanımını keşfedecek ve bu araştırmaları onu fıstık endüstrisinin  babası olarak anılmasına neden olacaktı.

jif fıstık ezmesiC.H. Sumner 1904 yılındaki Uluslararası Fuar’da fıstık ezmesini dünyaya tanıtacak ve kısa sürede standında $705.11’lık satış yapacaktı. O tarihte bu çok ciddi bir rakamdı. Günümüze en yakın tarif ise 1922 yılında Joseph L. Rosefield tarafından yapıldı. Önceki tarifler bugünki gibi yağ kıvamında değildi ve içlerinde halen gözle görülebilir fıstık parçaları vardı. Joseph L. Rosefield’in tarifi ise tamamen pürüzsüz, kolay sürülebilir ve raf ömrü çok daha uzun olacak şekildeydi. Yeni tarifin patenti kısa sürede alınmıştı.

Bu patenti geliştirmek ise Swift & Company’ ye düşecek ve fıstık ezmesi piyasası 1955’e kadar bu şirketin elinde olacaktı. 1955 ‘te Procter & Gamble isimli şirket fıstık ezmesi işine girdi ve 1958’te kendi markaları olan Jif’i tanıttılar. Şirket günümüzde günde 250,000 kavanoz üretme kapasitesiyle halen faliyette.

Reklamlar

Chef Expat

Chef