Reklamlar

A’dan Z’ye Balzamik Sirkesi

Sirke Akdeniz Mutfaklarının tamamında oldukça kullanılan ve tarihten beri tarifleri hiç değişmeyen ender ürünlerden bir tanesi fakat tüm sirke çeşitlerinin arasından sıyrılan ve gastronomik değeri çok önemli olan Balzamik Sirkesinin hikayesi ne? Onu bu kadar özel kılan ne varsa yazının devamında bulacaksınız.

Balzamik Sirkesinin hikayesi yüz yıllar önce balsam olarak hazırlanması ve medikal amaçlarla kullanılmasıyla başlıyor. Nitekim Balzamik adının temelide balsamdan geliyor.

balzamik.jpeg

Zaman içerisinde bu değerli ürün gastronomide yerini alıyor ve özellikle salatalar başta olmak üzere lezzet arttırıcı olarak kullanılıyor. Fakat marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz herhangi bir Balzamik Sirkesiyle orijinal ve geleneksel tarifide pek karıştırmamak gerekiyor. Nitekim aralarındaki fiyat farkıyla değişik kalitedeki Balzamik Sirkeleri bu anlamda adeta şaraplarla yarışıyor.

Tavan arasında yıllarca saklanan ve olgunlaşması beklenen Balzamik Sirkelerinin anabalzamik fıçıları vatanı olan İtalya’da köyden köye, ufak farklarla değişen ve aile geleneği olarak korunan tarifleri var. Hatta bazı aileler 100 yılı aşkın süredir aynı fıçıları kullanarak tariflerini saklamakta.

Balzamik Sirkesine ilişkin ilk yazılı kaynak 1046’da 3. Henry’nin Roma’ya dönerken konakladığı küçük bir kasaba olan Piacenza’da Toskana Markisine kaleme aldığı mektup. 3.Henry bu mektubunda çok ününü duyduğu Balzamik Sirkesinden kendisine hediye gönderilmesini istemiş. O tarihten buyana Balzamik Sirkesi pek çok kralın, imparatorun veya tarihteki önemli kişilerin sofrasını süsleyen vazgeçilmezlerden olmuş.

Balzamik aşamaları.jpg

Özellikle Emilia bölgesine has üzümlerden yapılan Balzamik Sirkesinin en az 12 yıl olgunlaştırılması gerekiyor. Bu sürecin meşe, kestane veya vişne ağaçlarından yapılmış fıçılarda geçmesi gerekiyor. Fıçıların önceden kullanılmış olması dahada makbul.

Kullanılan en büyük fıçı 50 litreyi geçmeyecek ve %25’i eski sirkeden alınacak şekilde dolduruluyor.Yıllar geçtikçe Balzamik hacim olarak azalıyor ve daha küçük fıçılara geçiriliyor. Öyleki süreç tamamlandığında başlangıçta 50 lt civarında olan sirke ancak bir şişeye sığabiliyor. 12 yıl sonunda elde edilen sirkeye ancak geleneksel denilebiliyor. Olgunlaşmış ve kaliteli bir Balzamik için ise en az 25 yıl harcanması gerekiyor. Kız çocuk sahibi olanlar için doğumdan hemen sonra hazırlanan bir fıçı Balzamik Sirkeside evlatlarının ilk çeyizi oluyor.

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Yorumunuz önemli..