Reklamlar

Konserve Tarihi

İnsanoğlu tarihinin başlangıcından bu yana besin bulma ve muhafazası için kafa yordu. Özellikle eski dönemlerde elektriğinde olmaması işleri iyice zorlaştırdı. Turşu kurmak, tuz veya hava yardımıyla et kurutmak ve çeşitli fermantasyon yöntemlerinin icadı elektrik yokluğunda ortaya çıkmış yöntemlerden sadece bazıları.. Yazımıza konu olan konserve veya konservelemede bir diğeri.. Fakat konservenin esas ortaya çıkışı ve tarihi diğerlerine nazaran biraz daha ilgi çekici.. İşte a’dan z’ye kısa konserve tarihi ;

1789 – 1799 yılları arasında devam eden ilk Fransız Devrimi kanlı günlerine devam ederken, pek çok cephede savaşan Fransız Askerleri için gıda temini gittikçe zorlaşıyordu, savaşın zorlukları bir yana birde besin problemi eklenmiştiki bir an önce çözüm bulunması gereken bir konuydu.

Komutanlar toplandı ve yayınladıkları bir genelgeyle, Sanayi Teşvik kurulu vasıtasıyla bu soruna çare bulacak kişiye 12.000 Frank ödül vereceklerini açıkladılar. Ne yazık ki çarenin bulunması uzun yıllar sürecekti. Nicolas Appert adındaki genç şef başarılı yöntemi bulduğunda yıllardan 1803’tü. İlk çalışmalarını şampanya şişelerinden yapan

iappert001p1
Nicolas Appert

Appert, başarılı olamadı ve şişelerin ağız kısmını keserek çalışmalarına devam etti, bu kesik şişeler günümüzdeki kavanozlara benzesede görünüşü farklıydı. (bu gün kullandığımız kavanozların icadı 1858 yılında John Landis Mason tarafından yapıldı.) 1804 yılında Appert, Fransız donanmasına besin kaynağı olacağı fabrikasını kurmuştu ve günümüzde halen kullandığımız teneke konserve kutuları kullanılmaya başlanmıştı. Kullanılan besin çeşitliliği ise günümüzle hemen hemen aynıydı. Appert’in ödülünü alması ise 18010 yılını buldu ve ödülünü aldığında kaleme aldığı ” The Art of Preserving, for Several Years, all Animal and Vegetable Substances” kitabıyla yöntemlerini halka açıkladı. Appert’in fabrikası işlemeye devam etsede kar getiremiyordu. Bu halk kahramanı 1841 yılında öldüğünde ne yazık ki fakir bir adamdı..

Yıllar içinde Appert’in yöntemi dünya geneline yayıldı ve hatta geliştirildi. Max Ams Machine şirketi 1904 yılında günümüzde halen kullanılan konserveleme makinasının patentini aldı. Bu makina günümüzde dakikada 2000 konserve çıkarma özelliğine sahip.

 

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Yorumunuz önemli..