Reklamlar

Mısır ve Patlamış Mısır Tarihi

Bu yazımızda 7’den 70’e herkesin sevdiği mısır ve patlamış mısırın tarihine göz atıyoruz .. Günümüzde buğday, pirinç ve mısır üçlüsü dünya ekonomisinin ciddi karakterleri o nedenledirki özellikle mısır üzerinde oynanan oyunlar, söylentiler, GDO’lusu, GDO’suzu tartışmalar hiç bitmiyor. Peki bu mucizevi bitkinin tarihi nereye dayanıyor ? Anavatanı neresi ?

Tarımdaki yeri ve tüketimi nasıl? Türkiyede ne zaman kendini göstermeye başladı ve pek tabi gastronomi tarihinin en önemli buluşlarından patlamış mısır nasıl ortaya çıktı ? Bu gibi soruların cevaplarını arıyor olacağız. 4000 yıllık tarihi yolculuğa hazır olun!

Efendim Güney Amerika’yı çevreleyen Andes dağlarının Peru eteklerinde son yapılan arkeolojik kazılarda bulunan kanıtlar gösterdiki mısırın zaten anavatanı olan Güney Amerika’daki tarihi en az 3600 yıl önceye dayanıyor. Yine aynı kazıda bulunan bir diğer bitki olan Ararot (beyaz havuç benzeri, kök sebze) ise aslında bölgede yetişmiyor bu nedenle bunu mısırında dahil olduğu karşılıklı ticaretler ile bölgeye getirildiği düşünülmekte. Henüz resmi olarak

Teosinte ve mısır arasındaki bağ

kanıtlanmamış olsada Mısırın yolculuğuna 7000 yıl kadar önce Meksika üzerinden başladığı sanılıyor ve Teosinte adı verilen bir bitkiden zaman içerisinde türemiş olması kuvvetle muhtemel.  Yine bulunan bu kalıntılardaki dokulardan yola çıkılarak mısırların öğütülme işlemine tabi tutulduklarını görmekte mümkün.Bu nedenle mısır unu veya nişastası kullanımıda muhtemelen aynı dönemde başlamış durumda. Bilmeyenler için aslında patlamış mısırda kullanılan mısırla , un yapılan mısır arasında tür farkı var. Un yapılan mısır daha etli ve yumuşakken, patlatma için kullanılan daha küçük ve sert. Kazıda bu iki tür mısırada rastlamış arkeologlar. Buda bölgede ciddi bir mısır üretimi ve alışverişi olduğunu kuvvetlendiren diğer bir kanıt.

Kazılarda bulunan mısır koçanları

Mısır yıllar içinde tüm Amerika kıtasına yayılıyor ve hatta en önemli besin kaynağı olmaya devam ediyor fakat patlamış mısıra 1800’lü yıllara kadar ulaşılamıyor ta ki  Fransız Kaşifler bugünki Ontario (Kanada’da bir bölge)’yu ziyaret edip orada yaşayan ve Iroquois adı verilen kızılderililerin kuruttukları mısırları çömlek kaplar içinde, sıcak kuma gömüp patlattıklarını görene kadar. Bu bölgenin New York’a olan yakınlığı nedeniylede pişirme tekniğinin duyulması fazla zaman almıyor ve 1890’a gelindiğinde Charles Cretors isimli girişimci tarihin ilk patlamış mısır makinasını üretiyor. 1900 yılında ise yine Charles Cretors tarafından ilk atlı patlamış mısır arabası üretiliyor ve Amerika’daki patlamış mısır çılgınlığı başlamış oluyor.

Mısırın Türkiye’ye geliş tarihi ise 1600’lü yıllar fakat bu mısırın kendisi patlamışı ise sinemalarla hayatımıza giriyor fakat ondan önce biraz patlamış mısırın sinemalarla olan ilişkisine bakmak gerek ;

Başlarda sinema kültürü Amerika’lılar için Tiyatrodan farksızdı, herkes en şık kıyafetlerini giyer ve çıt çıkarmadan filmini izlerdi, çıt çıkarmamalarının en temel sebebi ise fimlerin sessiz olmasıydı. Pür dikkat izlemek gerekirdi dolayısıyla yıllar 1927’yi gösteripte sesli filmler sinemalarda yerini alana kadar patlamış mısır serviside sinemalarda yoktu.. Sonrasında artık filmlerin sesi baskın olduğu için patlamış mısırın verdiği rahatsızlık ortadan kalktı ve sinemaların vazgeçilmez atıştırmalığı oldu. Sinema kültürünü batıdan alan Türkiye içinde beraberinde gelen alışkanlıklar tartışılmazdı.

 

Reklamlar

Chef Expat

Chef