Reklamlar

En Sinir Bozucu Müşteri Versiyonları

Malumunuz restoran çalışanları da tıpkı diğer insanlar gibi sadece iki elleri, ayakları, çok benzer sinir mekanizmaları ve tıpa tıp aynı fiziksel kabiliyetleri olan insanlar. Bir restorana ya da otele müşteri olarak girdiğiniz andan itibaren o iş yerinin sahibi olamayacağınız gibi orada çalışan kişilerin kariyerleri boyunca sizin gibi pek çok kişiyle karşılaştıklarını da unutmamanız gerek. Elbette beklentisi içerisinde olduğunuz bir hizmet var ve o iş yeri size bunu sunmakla yükümlü fakat herşeyin karşılıklı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.. Buyrun sektör çalışanlarını sinir eden 15 farklı müşteri tipini birlikte inceleyelim…

1.Kapatmaya 5 dakika kala gelen müşteri…

8 saatlik mesainizin sonunda, çantanızı toplayıp, 1 saat daha sürecek olan yolculuğun ardından, eşinize ve çocuklarınıza ya da sıcak yuvanıza gitmeye hazırlanırken, amiriniz gelip 2 saat daha kalmanı istiyorum deseydi kendinizi nasıl hissederdiniz ? İşte bu hikaye, hizmet sektöründekiler için de benzer duygularla sonuçlanıyor. Fakat sizin 8 saatlik mesainizin yerine onların mesaisi 10-12 hatta bazen 16 saat olmuş durumda.. Üzerine bir de siz gelip, sırf keyif yapacaksınız diye bu insanların hayatından çalmayın..

2.Öğlen 2’de kahvaltı isteyen müşteri…

Efendim, her menünün bir hazırlık, servis ve toplanma süreci var.. Kahvaltı için yapılan hazırlıklar siz 2 de geldiğinizde çoktan bitmiş yada kaldırılmış durumda.. O nedenledir ki bu iş bir kurala bağlanmış ve biz kahvaltıyı x saatine kadar servis ediyoruz denilmiş.. Saat 5’te kapanan bankaya 7’de gidip hesap açtırabiliyor musunuz?

3.Para ödememek için şikayet eden müşteri..

Bu arkadaş grubu genelde ayarsız bir şekilde olmadık miktarlarda siparişini verir. Yemekler bir bir gelmeye başlayınca da yaptığı hatanın farkına varıp, neresinden dönsek kardır mantığıyla üzümün çöpü vardı deyiverir.. ‘Kaynıgil daha iyi pişiriyor’ da olabilir , artık o durumun ciddiyetine göre değişir..

4.Kendi menüsünü yapan müşteri..

Bu sonradan gurme arkadaşlar kafasındaki yemeği gittiği restorana monte etmeye çalışır. Benimkinde soğan olmasın diyen arkadaş gibi değildir bu kişiler.. Bu kişiler bakar menüye 10 farklı yemekten birer malzeme seçer, kafasında birleştirir, günün sonunda da ne umduğunu yer ne de bulduğunu..

5.3 kuruşa 5 köfte peşinde koşan müşteri..

Bu tip müşteri grubu en tehlikeliler arasında yer alır. Lada parasına Ferrari beklentisi içerisine girer, sonra bide e bu Ferrari değilmiş diye şikayet eder.. Güzel müşterim e zaten ondan lada parası istiyoruz onun için! Mesela  5 senedir 2 liraya yediği tavuk dönerin aslında martı eti çıkması da çok şaşırtır bu müşteriyi..

6.Ay canım ben sarımsak yiyemiyorum diyen müşteri..

Bu müşteri tipi %99 bayan olup, %1’lik kısmı da ilk buluşmadaki erkeklerdir. Bu müşteri tipi zararsızdır, kendi kendini kandırır.. Buram buram kokmayalım diyemez de bana dokunuyor, benim bünyem kaldırmıyor vb. artık prenseslik seviyesine oranla yazar hikayesini..

7.Hop koçum! Diye bağıran müşteri..

Bu müşteri tipi de %100 erkek olup, küçükken gerekli yontulmanın uygulanmadığı kişilerdir. Genelde bu arkadaşların başına mutlak surette bir iş gelir.. Bazen farkında olurlar ama bazen de ruhları duymaz..

8.Ya bedava kek yada biz yokuz diyen müşteri..

Bu müşteri tipi, piyasayı elinde tuttuğunu zanneder.Henüz geçen hafta Alican’ın doğum gününü organize etmiş sınıf annesi olabilir mesela. ‘Whatsapp grubundan yerimizi ben ayarlarım’ diye atladığı arkadaşlarına en kötü ihtimalle beleş tatlı ile kendini ispatlamaya bayılır.

9.Az pişmiş ama kansız yada çok pişmiş ama sulu et sipariş eden müşteri..

Bir diğer en tehlikeli müşteri tipi de bu arkadaşlardır. Muhtemelen kendi yumurta dahi kıramaz.Olur olmadık yerde bilgiçlik taslayıp kendini rezil etmeye bayılır. Garibim bilmez ama öğrenmez de..

10.Rezervasyon yaptırıp gelmeyen yada geç gelen müşteri..

Bu arkadaşlar hayatta zaten yeterince problem çekiyor olsa gerek, acil şifa diliyoruz.

11.Rezervasyon yaptırmadan gelip, kaldırıma masa attıran müşteri..

Bu müşteri parayla herşeyi satın alabileceğine inanır. Hoş hizmet sektöründe bu çoğu zaman mümkündür de.. Fakat çaktırmadan garsonun cebine para sıkıştırıp durumu halledeniyle, ‘şuraya atıverin bi masa ne olacak sanki’ diyeni birbirinden farklıdır.

12.Çocuklarına sahip çıkmayan müşteri..

Garsonların sorumluluklarını çok yanlış anlayan bu müşteri tipi, salıverir bebesini meydana.. O çocuk ne sağ masayı bırakır ne sol masayı, restoranı birbirine katar da anası babası yine de umursamaz..

13.Sandalyeye ayaklarını uzatan müşteri..

Bu arkadaş keyfine düşkün olur fakat sınırlarını bilmez.. Çoğu zaman da 1 kahve sipariş edip, bedava interneti, havayı, suyu, neyi bulursa sömürüp giderken de cebine 3 kürdan atar..

14.Bana menüdeki en pahalı şarabı getirin diyen müşteri.. 

Bu arkadaş ya yürek yemiş ya da hakikaten zengin.. Her halükarda densiz orası kesin..

15.Maşallah tabağı yalayıp, Fransa’da daha iyisini yediğini iddia eden müşteri..

Ekmeği bol tutarsın bu gruba, bir solukta gömüverir ne varsa, fakat yakınca sigarasını bir ağırlık çöker..Şişkinlik kendini gösterir.. Az önceki soluksuz banışları çıkar akıllardan, maziye dalıverir.. Paris! Ne günlerdi be..

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Yorumunuz önemli..