Reklamlar

Dubai’de Ehliyet ve Araba Alımı

Yurt dışında yaşam üzerine önemli konulardan birini daha aydınlatmak üzere klavyeye sarıldım.. Dubai’de yaşam üzerine yazdığım yazının üzerine aldığım soruları daha detaylı anlatmak adına bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdim. Elbette bu soruların başını ev ve araba durumları çekiyor. Bu yazıda Dubai’de ehliyet ve araba alımını detaylı olarak sizlere anlatacağım.

Ehliyet

Dubai’de sıfırdan ehliyet alımı oldukça zorlu ve masraflı bir süreç. Toplam maliyeti 8000 Aed’e ulaşabiliyor ve onunda ötesinde yeni çıkan bir kanun nedeniyle 100’ün üzerine meslek grubuna ehliyet vermeyi durdurdular. Kısaca Dubai’de çalışmakta olduğunuz iş ve pozisyonunuz 4 yıllık üniversite mezunu olmayı gerektiriyorsa ehliyet başvurusu yapabiliyorsunuz, aksi halde 4 yıllık üniversite mezunu olmanız tek başına yeterli bir kavram değil. Fakat baştada söylediğim gibi bu sıfırdan ehliyet sahibi olmak isteyenler için geçerli.. Hali hazırda Türkiye’den almış olduğunuz bir ehliyetiniz varsa ozaman 350 Aed gibi bir rakama bu ehliyeti Dubai ehliyetine çevirtmek mümkün. Toplamda 15,20 dakikayı geçmeyecek kadar kısa sürede bu işlem kolayca hallediliyor.

Araba Almak

Dubai malumunuz lüks arabaların merkezi. Bunun en temel sebebleri yerli halkın alım gücü, vergi olmayışı, kredi faizlerinin çok düşük olması ve benzinin sudan ucuz olması. Araba alınacak yerleri seçerken 5 seçeneğiniz var. Bu seçeneklerden ilki sahibinden almak, ikincisi markanın kendi bayisinden almak, üçüncüsü sertifikalı ve garantili satan galerilerden almak, dördüncüsü sertifika ve garanti vermeden satan galerilerden almak ve sonuncu seçeneğiniz ise Ras Al Khor denilen bölgede yer alan ve farklı ülkelerden ithal edilen arabaları satan galerilerden almak. Taktir edersinizki arabaların fiyatıda nereden aldığınıza oranla değişmekte.

Arabanızı her nereden alırsanız alın resmi olarak izlenmesi gerekli yol aynı. RTA denilen merkezlere gidilip arabanın muayeneye sokulması gerekli, araba bu testten geçerse satan ve satın alan kişinin trafik cezası vb borçlarını kapatması gerekli (kişinin kendi ehliyeti üzerinden yediği önceki cezalarıda dahil olmak üzere) , sonrasında da sigorta ve plaka işlemleri neticesinde resmi alım tamamlanmış oluyor. RTA denilen merkezlerde bu işlemlerin hepsi hallediliyor ve çok sıra yoksa toplamda yarım saatte işiniz bitmiş oluyor. Yapılan muayene çok çok detaylı olmamakla birlikte, temel unsurları kontrol edecek şekilde yapılıyor ve test sonucu size rapor şeklinde veriliyor. Bu raporda arabanın temel bir problemi olup olmadığını görmek mümkün o anlamda bu satın alan tarafı koruyan bir uygulama. Bu test masrafı 120 Aed ve satıcıya ait, plaka masrafı ort 500 Aed fakat sigorta elbette arabaya göre değişmekte.

Krediyle araba almak güzel bir seçenek olsada biraz çetrefilli, öncelikle arabanın 5 yaşından genç olması gerekli, %20 peşinat vermeniz gerekli, Dubai’de en az 3-6 aylık bir banka kaydınız olması gerekli. Sıfır araba alınacaksa pek çok markanın peşinatsız kredi imkanı sunduğunuda söylemek gerek.

Tavsiyeler

Türkiye’de adım başı gördüğünüz markaları burada görmek güç bunun başında o markaların aslında Dubai standartlarında kalitesiz oluşları ve o nedenle tutulmayışları geliyor. Hoş Türkiye’de tutuluyor olmalarının nedenide öyle zannediyorum maddi zorluklardan olsa gerek. Bu anlamda Dubai’de Opel, Reno, Citroen, Peugeot, Fiat, Seat, Skoda, Suzuki, Alfa Romeo vb. markalar bayileri olduğu halde pek tutulmuyor. Alman, Japon ve Kore markaları ise heryerde..

Sıfır araba almak Türk mantığıyla hareket edince akıllıca gibi gözükse dahi aslında maddi açıdan değil. Dubai’de ciddi bir araba sirkülasyonu mevcut buda ikinci el pazarını çok etkiliyor. Sıfır aldığınız araba daha ilk yılında %25 değer kaybediyor. O nedenledirki sıfır araba satan bayiler işleri arttırmak adına çılgın kampanyalar yapıyorlar. Peşinat gerekmemesi, ilk 5 servisin ücretsiz olması, ilk yılki sigortanın ücretsiz olması ve daha pek çok kampanya görmek mümkün. Fakat 3.yılın sonunda arabanız neredeyse %50 değer kaybediyor.

Bu nedenle tamir işleriyle uğraşmaktan pek hoşlanmayanlara sertifikalı ve garantili satan bayilerden 4-5 yaşlarında arabalara bakmalarını, tamir ile harcayacak vakti ve parası olanlarıda sahibinden daha eski modeller bakmalarını öneririm.

Bakım, tamir vb.

Dubai’den uzaklaştıkça tıpkı ev fiyatları gibi lastik değiştirmekten tutunda, araba yıkama ücretine kadar tüm fiyatlar düşüyor. Komşu Emirlik olan Sharjah’da  (40 50 km mesafede) fiyatlar Dubaiye kıyasla neredeyse yarı yarıya, biraz daha ileri gider ve diğer bir Emirlik olan Ajman’a varırsanız orada fiyatlar iyice düşüyor. Dubai’de 700 Aed olan bir lastiği Sharja’da 400’e Ajmanda 250’ye bulmak mümkün. Genel tamir işlemleride benzer şekilde farklılık gösteriyor.

Yok kardeşim ben illa orijinal servise götürürüm arabamı diyenlerede Dubai’de her türlü servis ve parça mevcut. Gel gelelim 3-4 yılın sonunda yaptığınız toplam harcama ve kaybedilen araba değeri alır başını gider..

Arabalar hakkında fikir ve fiyat almak için en iyi adres bu site  . Son olarak aşağıda yer vereceğim örnek araba ilanlarıyla yazımı kapatır, hepinize keyifli ve güvenli sürüşler dilerim..

Screen Shot 2017-09-20 at 12.08.28 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.07.58 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.07.24 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.07.01 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.06.25 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.06.04 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.05.33 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.05.08 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.04.47 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.04.24 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.03.57 PMScreen Shot 2017-09-20 at 12.03.31 PM

 

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Dubai’de Ehliyet ve Araba Alımı” için bir yorum

Yorumunuz önemli..