Reklamlar

Luvak Kahvesi Nedir ?

Daha önce Türk Kahvesi üzerine kaleme aldığım yazıda kahve, tarihi ve günümüzde geldiği nokta üzerine biraz değinmiştim. Gerek üretim aşamalarına gerek pişiriliş biçimine ve daha pek çok detaya göre ayrılan, dipsiz bir kahve kültürü dünyayı kasıp kavurmakta. Fakat tüm bu çeşitlerin arasında öyle bir kahve varki her yönüyle diğerlerinden ayrılıyor. Bende bir kahve tutkunu olarak, üstelik anavatanında gidip denemiş olmanın verdiği keyifle, size Luvak Kahvesinden bahsetmek istiyorum.

Bitkisel bakımdan diğer herhangi bir kahve bitkisinden ayrı olmayan Luvak Kahvesi, Endonezya’ya özgü bir hayvan olan palmiye misk kedisinin hikayeye dahil olmasıyla farklılaşıyor. Misk kedisinin kendi içerisinde pek çok türü var. Asya ve Afrikada görülmekle birlikte, türler arasında yaşadıkları bölgeye göre şekillenmiş beslenme farklılıkları var.Endonezya’da yaşayanları ise taze kahve meyvelerini yemekten hoşlanıyor. Vişneyi andıran taze kahveler miskler tarafından sindiriliyor fakat çekirdekleri sindirim sistemini bir çeşit fermanteye uğrayarak terkediyor. Bu doğal fermante süreci kahve çekirdeklerine kendine has bir aroma katıyor. Sürecin biraz çetrefilli, üretim yapılan alanında kısıtlı olması nedeniyle Luvak Kahveside adını dünyanın en pahalı kahvesi olmasıyla tarihe yazdırıyor.

Luvak Kahvesinin ortaya çıkış hikayesi ise oldukça enteresan. 1600 lü yıllarda Hollanda sömürgesi olan Endonezya’nın kahve üretimi kontrol altında ve yerli halk tarafından tüketilmesi yasak. Gelgelelim Hollandalılar hayvan dışkısı haline gelmiş kahve çekirdekleriyle ilgilenmiyorlar ve hasattan sonra herhangi bir kontrol yapmıyorlar. Yerli halksa kahve arzularını bastırmak için bu dışkılardan yararlanmayı akıllarına getiriyor ve kısa süre sonra elde ettikleri kahvenin aslında çok daha lezzetli olduğu ortaya çıkıyor. Günümüzde kilo fiyatı 500$’a kadar çıkan Luvak Kahvesi bulmak mümkün. Geleneksel pişiriliş biçimi Türk Kahvesi ile aynı fakat filtre kullanarak yapmakta mümkün.

Sizinde yolunuz birgün o taraflara düşerse yerinde denemeyi unutmayın. Üstelik yapılış aşamalarını kendi doğal ortamında görecek olmanızda cabası.. Afiyet olsun..

Reklamlar

Chef Expat

Chef