Reklamlar

Sufle & Lava Kek Nedir ?

Efendim, düzenli takip ettiğim bir iki haber sitesi kaldı, ne yazık ki onlarıda araya abuk subuk “bunlarıda biliyor muydunuz?” köşesi sıkıştırmaktan alıkoyamıyoruz ..Olup olmadık yerde, hemde en ciddi haberin hemen arkasında yada ortasında, zart diye saçma sapan bir takım galeriler, magazinsel bir şeyler çıkıp duruyor. Lafı daha fazla uzatmadan, siz Orta Doğu’da neler olup bittiğini araştırırken karşınıza çıkmayacak şekilde, meraklısına yönelik olarak, bu pek bi karıştırdığımız iki kekin açıklamasını yapayım dedim. Altın günlerinde daha verimli olabilmek isteyen ev hanımları yada bilinçli müşterisine komik duruma düşmek istemeyen şefler için bir milat olması dileğiyle..

Lava Kek Nedir ?

Lava kek adınında çıkış noktası olarak anlaşılabileceği üzere, kaşığı, çatalı, parmağı yada artık tercihen her ne ise onu daldırdığınızda, tabiri caizse patlayıp, ortasından çikolata akacak şekilde hazırlanmış kektir. Orta kısımdaki bu akışkanlık, içerisine yerleştirilen herhangi farklı bir dolgu malzemesi nedeniyle değil, kekin aslında tam olarak pişmemesi durumundan kaynaklıdır. O nedenle doğru ısıda ve zamanda pişirmek çok önemlidir.Az pişirildiği taktirde kalıptan çıkarırken patlayıp, parmakları yalama mecburiyeti doğuracağı gibi, çok pişirildiği taktirde ise topkekleşme durumu kaçınılmazdır. İlla yanlış pişirilecekse tercihen topkekleşme seçilmelidir ki yinede bir şekilde, en azından yanında sütle filan pata küte gömülebilsin 🙂 Siz benim konuyu ele alış biçimime çokta aldanmayın zira esasen Lava Kek 1987 yılında, 3 Michelin Starlı Şef Jean-Georges Vongerichten tarafından  bulunmuştur. Şakaya gelmez, starlı tariftir.

Tarifi

Lava Kek

Tereyağı 175 gr.

Bitter Çikolata 200 gr.

Yumurta 3 adet

Şeker 125 gr.

Un 30 gr.

Yapılışı : Fırını önceden 180 dereceye getirin. Kalıplarınızı tereyağı ile yağlayın, karıştırma kabının içerisinde, tercihen buhar üzerinde tereyağını ve çikolatayı birlikte eritin. Ayrı bir kabın içerisinde şekeri ve yumurtaları güzelce çırpın.Karışımları unuda ekleyerek güzelce karıştırın ve kalıplara dökmeden önce süzün. Kalıba dökerken üzerinde kabarma payı bırakmayı unutmayın. Fırına ve kalıp boyuna göre değişmekle beraber 13 ila 20 dakika arası pişirin.

Sufle Nedir ?

Sufle yada orjinal adıyla soufflé Fransız mutfağının sembollerinden olup, tarifi hemen hemen 300 yıllıktır. Lava keke göre daha bir uzmanlık ister, detayı çoktur. Sadece çikolatalısı değil envai çeşidi vardır.Tuzlu olarak servis edilen peynirliside hayli ünlüdür. Lava’da ki akışkanlık Sufle’de yerini havaya bırakır.. Yani suflenin içerisinde hava kabarcıkları olması ve kabarıp, kabına sığmayıp taşması çok önemlidir. Yerken ağzınızda erir gider. Bu kıvamın inceliği, ayrıca çırpılıp hazırlanan yumurta beyazından gelir. Pişirildikten hemen sonra servis edilmezse kabarıklığı söner.

Tarifi 

Sufle

Tereyağı (kalıbı yağlamak için)

Süt 200 Ml.

Kakao 25 gr.

Bitter Çikolata 180 gr.

Yumurta Sarısı 4 adet

Yumurta Beyazı 6 adet

Şeker 100 gr.

Un 40 gr.

Yapılışı : Fırını önceden 180 dereceye getirin. Tercihen seramik kalıplarınızı tereyağı ile yağlayın. Çikolatayı karıştırma kabının içerisinde, buhar üzerinde eritin. Sütü ve kakaoyu ekleyip güzelce karıştırın ve buharın üzerinden alıp soğumaya bırakın. Bu sürede yumurta sarılarını ve şekeri (60gr) güzelce çırpın. Unuda ekledikten sonra, çikolata karışımını yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz yeni karışımı tekrar buharın üzerine yerleştirin ve orta ateşte kıvamı artana kadar çırpın. İstenilen kıvama geldikten sonra ocaktan alın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Başka bir kabın içerisinde 6 yumurta beyazı ve kalan 40 gr şekerinizi köpük kıvamına gelene kadar çırpın. Oda sıcaklığına gelmiş olan önceki karışımınızın içerisine yavaş yavaş ekleyerek herhangi bir elektronik cihazın yardımını almadan, kaşık veya silikon spatula ile bu köpüğünüzü yedirin.

Kalıplara koyarken suflenizin ciddi oranda kabaracağını düşünerek, kalıbın yarısına kadar dolacak şekilde doldurun. Önceden ısıtılmış fırında 30 ila 40 dakika arası pişirip servis edin.

Afiyet olsun..

Reklamlar

Chef Expat

Chef