Reklamlar

Siyah Sarımsak Nedir ?

2008 yılında çiftçi Mark Botwright ürettiği sarımsakları yıl boyunca satabileceği bir teknik arama peşine düştü. 4000 yıllık tarihi olan antik bir Kore tarifini bulup denemeye başladığında Gastronomi tarihine adını altın harflerle yazacağından haberi yoktu.

Dorset, İngiltere’de 6 hektarlık arazisinin tamamında sarımsak üretimi yapan Mark, üretiminin çoğunu siyah sarımsak yapımına ayırmış durumda. Dünyanın her yanından çok önemli restoranlara ürün yolluyor. Peki ama nedir bu siyah sarımsak, nasıl yapılır, nasıl tüketilir, faydaları nelerdir ?

siyah sarımsak fermante aşamaları
Fermante Aşamaları (her 10 günde bir)

Aslında siyah sarımsak başka bir sarımsak türü değil. Bildiğiniz sarımsağın fermante edilmiş hali. Eski çağlarda seramik içinde olabildiğince sabit ısı ve nemde tutulan sarımsaklar içindeki şeker ve amino asitlerin fermante olması neticesinde gerek tat, gerek görüntü, gerekse faydaları bakımından oldukça değişiyor. Mark’ın tekniğinde ise mantık aynı olmakla beraber, teknolojininde yardımıyla yapılan depolarda, sabit ısı ve nem oranı sağlanıyor. Sarımsaklar başka hiçbir işlem uygulanmadan 40 gün içerisinde kendi kendilerine fermante olup bambaşka bir hale bürünüyorlar. Hatta bu tekniği farklı şekillerde evde uygulayanlarda var. Fırın, pilav pişirici, toprak altında saklamak vb.

Faydalarına gelindiğinde ise durum bambaşka bir hal alıyor, zira normal sarımsağın zaten çok faydalı oluşu şöyle dursun, siyah sarımsakta bu değerler bir hayli katlanıyor.Nitekim antik Korelilerin tarifleride aslında ilaç olarak tüketilmek üzere hazırlanmış.

siyah sarımsak

Normal sarımsağın 10 katı besleyicilik değerine sahip olmasının yanında, doğan antibiyotik, enfeksiyon iyileştirici ve hatta kansere karşı dahi öneriliyor. Üstelik normal sarımsakta yaşanan tat ve koku probleminden eser dahi yok. Zira bu fermante sarımsağın tadını tamamiyle değiştirip, tatlı bir hale getiriyor. Fransa’da ünlü çikolatacıların siyah sarımsaklı çikolatalarına ulaşmak dahi mümkün durumda.

Sizde kolayca bulabileceğiniz pilav pişiricileri sayesinde, evinizde yada balkonunuzda kolayca yapabilirsiniz. Kısık ayarda ayarladığınız pişiricinin içerisine folyo ile sardığınız baş sarımsakları yerleştirmeniz ve 40 gün orda unutmanız yeterli..

Reklamlar

Chef Expat

Chef