Reklamlar

Mayalar’dan günümüze sakız tarihi

Sakızı modern çağın icatlarından sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İnsan oğlu eski çağlardan bu yana farklı formlar ve amaçlarla sakız çiğniyor. Kuzey Avrupalılar’ın 9000 yıl önce huş ağacı kabuğu çiğnediğine dair kanıtlar var. Büyük bir olasılıkla bunu diş ağrılarını dindirmek için yapıyorlardı. Mayalar ise Sapodilla ağacından elde ettikleri reçineleri büyük bir ihtimalle açlıklarını bastırma amacıyla çiğniyorlardı. Aztek’lerde de reçine çiğnemek günlük yaşamın bir parçasıydı ve üstelik bu konuya dair uyulması gerekli kurallarıda vardı. Halka açık alanlarda sadece çocuklar ve bekar bayanlar çiğneyebiliyor, geri kalanlar ise sadece özel yaşamlarında dişlerinin temizliği için çiğneyebiliyordu.

John_B_Curtis
Curtis. John

Kızılderililer ladin ağacının reçinesini çiğniyordu ve Avrupalı göçmenler bu alışkanlığı onlardan öğrendi. Sakız marketteki yerini John Curtis’in kaynatılıp şeritler haline getirdiği ve sonra mısır nişastasıyla kapladığı tarifle aldığında yıl 1840’tı. Takvimler 1850’ye geldiğinde Curtis Portland Amerika’da dünyanın ilk sakız fabrikasını açtı fakat bu tarif tadının güzel olmaması nedeniyle çok tutulmadı.Sakızın sağlık amacıyla tüketilmeside bu fabrika ve sonrasında açılanlarla son bulmuş oldu.Kapitalizm etkisini gösterdi doğal reçinenin yerini parafin mumu aldı. 1900 lere gelindiğinde doğal reçine yerini tamamen sentetik maddelere kaptırmıştı.

Yirminci yüzyılın başlarında William Wrigley Jr. (o tarihin en zengin isimlerinden) sabun üretiyordu. 1891 de Şikago’ya taşındığında sabunlarını alan marketlere ücretsiz kabartma tozu vermeye başladı. Kabartma tozu zamanla daha çok satılmaya başlayınca

william_wrigley_jr
William Wrigley Jr

bu sefer kabartma tozu alan marketlere ücretsiz sakız vermeye başlayan William Wrigley Jr. sakızında çok tutulmasıyla birlikte 1893 yılında Juicy Fruit ve Wrigley’s Spearmint isimli iki sakız markası türetti. 1915 yılında telefon rehberinde adı olan tüm Amerikalı’lara bu markalı sakızların ücretsiz gönderilerek reklamının yapılmasıyla birlikte William Wrigley Jr. devleşti.

Wrigley’s Spearmint
Wrigley’s Spearmint hala raflarda..

Yarışta ayakta kalmaya çalışan diğer markalar yeni birşeyler yapmaları gerektiğinin farkındaydı. Frank Fleer 1885 ten beri sakız üretiyordu. Takvimler 1906 ya geldiğinde Blibber-Blubber adını verdiği şişirilebilir ilk sakızı üretti fakat aynı zamanda çokta yapışkan olduğu için piyasaya süremedi. Fleer’in çalışanlarından Walter Diemer’in başarılı formülü bulması 22 yıl sürdü. Şişirilebilen ilk sakız raflarda yerini aldığında yıllardan 1928 di.

Günümüzde sakız sektörünün geldiği nokta ise hepinizin bildiği gibi sayısız aroma ve marka..

Reklamlar

Chef Expat

Chef