Reklamlar

Dünyanın en pahalı çikolatası To’ak

Çikolata’nin vücudumuz üzerinde yarattigi etkileri arastiran bilimsel calismalar devam ede dursun, bu yazimizin temeli cebe olan etkileri üzerine..

50gr.lik bir çikolata barina 365 $ ( 1280 try.) ödermiydiniz ? Görünüse göre ödeyenler var. To’ak tamami el yapimi çikolatalariyla ünlenmis bir marka, ürünleri her yil sinirli sayida üretildigi gibi fiyatlarida 275-365$ arasinda degisiyor.

2007 yilinda Ekvador’un yagmur ormanlarini koruma projesi kapsaminda orada bulunan Jerry Toth’un gorevi kakao agaclarini incelemek ve yagmur ormanlarinin ortasinda teknolojikden uzak bambu evlerde bu kakaolari islemekti. Jerry takip eden yillar boyunca kakao ve diger tropikal meyveler üzerine arastirmalar yapti, onlari caprazladi.. Hatta yabani kakaolar kesfetti. Yerel halktan yardim alarak kakao cekirdeklerini islemeyi ögrendi, üstelik tüm bunlar elektrik yardimi olmadan gerceklesti.

Sonrasinda Jerry, maddi kaynak icin Carl Schweizer ve yerel kaynak icin 4.kusak kakao yetistiricisi olan Servio Pachard ile yollarini birlestirdi. Amaclari, üstün kalite bir çikolata yaratmakti. Iste Ekvator’dan yola cikan kakao cekirdeklerini çikolata bari halinde bizlere sunan To’ak markasi böyle dogdu. Yerel dilde To’ak’in anlami toprak ve agac. Ekvator’da yapilan calismalar gösterdiki buradaki kakao agaclari milattan önce 3300 yilindan beri varligini sürdürmekte. To’ak Piedra de Plata bölgesinde olusturdugu 14 kisilik bir ekiple kakao cekirdeklerini topluyor, bu ekip yerel halktan ve ayni zamanda %10 kar ortagi. Çikolatalar ise Ekvador’un baskenti olan Quito’da üretiliyor. Özel yapim ahsap kutularda, tadim maşasiyla birlikte satiliyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar

Chef Expat

Chef

Dünyanın en pahalı çikolatası To’ak” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.