Reklamlar

Ferran Adrià – El Bulli Restoran

Bir restoran hayal edin; yılın altı ayı servise açık, diger altı ayı araştırma ve deneme süreci.. El Bulli’den bahsediyorum ;
Ispanya’da, Barselona’dan 2 saat uzaklıkta, rezervasyon icin 1 yıl onceden başvurmanız gereken, birçok insanin belkide hayatinin en onemli anlarını geçirdiği; dünyanın yeme icme seyrini değiştiren, restorandan ziyade organizasyon olarak nitelendirmenin daha uygun oldugunu düşündüğüm enstitü.

el bulli restoran
El Bulli

Ferran Adria ile El Bulli’de çalışmış ve dünyaya nam salmış birçok şef aktif olarak kendi restoranlarıyla başarıdan başarıya koşmaktalar. Gaggan  Anand (Gaggan Restoran) ve Massimo Bottura (Osteria Francescana Restoran) örneklerden sadece ikisi.

El Bulli ,konum olarak Barcelona’dan 2 saat uzaklıktaki “Roses” kasabasının tepesinde konumlanmış, tamamen sade ve minimal. Minimal fakat mutfağında 40 kisilik bir ekip, kurdukları vakıf ve ek isleri ile birlikte ciddi arka plan çalışması yürütülen bir  restoran. Ödul listesine bakacak olursanız 3 yil üst üste dünya birincilikleri var. 1990 yilindan bu yana toplamda 40’in üzerinde ödül sahibi.

el bulli takim
El Bulli Ekibi

Ferran Adria gastronomi dünyasında yaptıgı farklı ve modern yemekler ile nam saldı. Moleküler Gastronomi bu restoranda dogdu desek yanlış olmaz. Mesela bir kaşık dolusu havyar hayal edin fakat tadına baktığınızda aslında bu kavundan başka birşey olmasın.. Yada domates diye agziniza attiginizin karpuz oldugunu..Pek tabi bunca yaraticilik ve hedefe yonelik calışma birden bire gelişen birşey degil.

El Bulli uzun yıllar önce bugun gelecegi noktanın sinyallerini vermeye baslamisti., Fransızlar tarafından keşfedilip, Gault Milleu Rehberi tarafından 19/20 aldiginda yıl henüz 1995’ti. Meşhur olmaya basladigi zamanlarda köpükler ve havalı donuk kar tarzı aperitifleri ile dikkat çekiyordu. Araştırma mutfaklarındaki calısmaları ve zamanında restoranın yüzde elli hissesini sattıkları icin elde tutukları maddi güç basarılarıda beraberinde getirdi. Yeni teknikler ve tarifler ile dünyanın birçok yerinde kitapları reyona girdi ve kurduklari “Texturas” firmasi ile mutfak elementleri marketinde onemli bir yer aldilar. Yenilen yemeklerde “element, form, lezzet (ingredient taste texture) ” dengesi icinde minimalist bir sekilde oluşturulan tarifler, dünyada çok ilgi cekti ve günümüzde hala mutfaklarda uygulamaya devam etmektedir.

el-bulli.jpg
Yemek Sunumlarindan Örnekler

Kitaplar

Elbulli 2005/2011

Elbulli 2005-2011Kitap serisi, 2005 ve 2011 yılları arasında, mutfaktaki organizasyon ve calışma stili olarak dökümanları ile beraber arşivlenmesi ve titiz bir calışma ile ilgilenenler icin kitap haline getirilmesi: El Bulli’nin kapatılan penceresinden 6 yıllık bir zaman dilimine tanıklık etmemizi sağlıyor. Setin fiyatı 450 $ civarlarında.

 

A Day at El Bulli ( El Bulli’de bir gün)

elbulli kitapKitabin adındanda anlasilacagi üzere El Bulli’de gecen bir günün bütün detayları; Sigara molasındaki stajyer, rezervasyondaki enteresan müşteri mektubu, eski menülerden örnekler ve daha nicesi. Fiyatı 40$ civarında..

adria
Adria Kardesler

Kapanis

El Bulli 2011 de kapandı. Restoran kapandıktan birkaç ay sonra Adria kardeşlerin Matador dergisine verdikleri demeçten satir başları ;

Ferran Adria : Canavar yaratilmisti, ve bu canavarı öldürmek yerine farklı bir organizasyona dönüştürmeye karar verdik.En basından tekrar baslamaya ihtiyacamız var.
Ayni sistemde çalısmaya devam etseydik ilerleyemezdik, değişik calışma saatleri ayrıca ekstra personel sayısı ile neler yapabileceğimize bakacağız.

Alber Adria : 1985 e geri gitmeliyiz ve boylu boyunca herseyi gözden geçirmeliyiz, çünkü ozamanlardan binlerce söylenmemiş söz kaldi.

Yapilan iste hareket özgürlüğü çok onemli bir yaklasimdir. Yeri geldiginde dünyanın en tepesindeyken fisi çekip tekrar baslamak herseyi berbat ettiginiz anlamına gelmez, beraberinde yeni oluşumları doğurur.

Enver Rıfat Katrancı 

Reklamlar

Chef Expat

Chef