Reklamlar

Jiro Ono Kimdir ?

Son yillarda ortaligi kasip kavuran bir Sushi akimi var. Asya Mutfagi dedigimizde akla gelen ilk yemeklerden olan sushi’nin cokta eskiye dayanan bir tarihi var. Bu yazimda dunya sushi tarihinin en onde gelen ve en yasli ismini sizlere tanitacagim.

Jiro Ono, Ekim 1925 dogumlu, Sukiyabashi Jiro restoraninin sahibi ve sefi. Restoran ve Sef Jiro ayni zamanda 3 Michelin yildizi ile odullendirilmis durumda. 92 yasinda halen aktif olarak calisiyor olmasi soyle dursun gelin bu saygi deger insanin hayatina biraz bakalim ..

obama

Jiro Ono, gıda ustaları, çağdaşları ve eleştirmenleri tarafından hayatta kalan en büyük suşi ustası olarak nitelendiren Japon bir şeftir. Henuz 7 yasindayken atilmak zorunda kaldigi meslek hayatini 85 yil sonra bugun hala kaya gibi saglam durusuyla surdurmektedir. Mütevazi bir konumda bulunan restoranının itibarına küresel ün kazandirmis ve iki oglunuda sushi ustasi olarak yetistirmistir. Bugun hala yemeklerin tum hazirlik asamalarini bizzat kontrol eden Jiro’nun restorani ayni zamanda 10 kisilik oturma kapasitesine sahiptir ve dunyada yer ayirtmasi en guc restoranlardan biridir.

Çocukluk ve Erken Yaşam
Jiro Ono 27 Ekim 1925’te Japonya’nın Shizuoka Bölgesi’ndeki Tenryu şehrinde (bugünkü Hamamatsu) dünyaya geldi. Yedi yaşında yerel bir restoranda çalışmaya başladı. İki yıl sonra Tokyo’da bir çırak olarak okumak için evinden ayrıldı.

Kariyer
1951’de Jiro Ono sertifikali bir sushi şefi oldu ve o zamandan beri sushi yapıyor. Ono, yıllarca çıraklık eğitimi ve profesyonel restoranlar için çalıştıktan sonra 1965 yılında kendi restoranı olan Sukiyabashi Jiro’yu Ginza’da açtı. Tokyo metro istasyonunun yakınındaki yeraltı koridorunda olmasına rağmen Sukiyabashi Jiro, dunyanin en değerli sushilerini sunmaktan dolayı uluslararasi çapta bir üne sahip. Ono’nun Sukiyabashi Jiro’sunda, yemekler Ono’nun kendisi tarafından seçildiğinden menü yoktur. Restoran yemeklerinde yaklaşık 20 course’u kapsayan standart bir menu, kişi başına 300-400 $ arasında mal olur. Michelin yıldızı olan restoranin eski ABD Başkanı Barack Obama, dünyaca ünlü sefler Joel Robuchon, El Bulli’nin Taillevent ve Ferran Adria ve Hollywood’un unlulerinden Tom Cruise, Hugh Jackman gibi uzun bir musteri listesi var.
2000’lerin sonlarında, Amerikan film yönetmeni David Gelb, ünlü gıda eleştirmeni Masuhiro Yamamoto’nun yanında Ono’nun restoranında yemek yedi. Başlangıçta farklı sushi şeflerinin eserlerini ve farklı stillerini derleyerek, sushi ile ilgili bir belgesel yapmak isteyen Gelb yemekten sonra fikrini değiştirdi. Ona sunulan tabaklarin büyük etkisinden oturu belgeselin Ono’yla ilgili olacağına ve baska hiç kimsenin olmayacağına karar verdi. Gelb’in 2011’de çıkardığı  ‘Jiro Dreams of Sushi’, Ono’nun sushi yapma sanatını mükemmelleştirmeye yönelik araştırmasıyla ilgiliydi. ABD’de Provincetown Uluslararası Film Festivali’nde gosterime girdi ve aynı yıl Tribeca Film Festivali için resmi bir seçim oldu. Yalnızca Kuzey Amerika’da 2,5 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Film, Box Office Mojo’daki ABD Belgesellerinin tamamının 70. sırasinda yer aldı.

jiro sushis

Kişisel Yaşam ve Miras
Ono’nun iki oğlu olan Yoshikazu Ono ve Takashi Ono’nun ikisi de sushi ustasi olmasinin dışında, Jiro Ono’nun kişisel hayatıyla ilgili çok şey bilinmiyor. Büyük oğlu Yoshikazu, babasinin yaninda calisiyor ve babasının ardından Sukiyabashi Jiro ‘nun dizginlerini devralacak gibi görünüyor. Küçük oğlu Takashi, Minato, Tokyo’daki Roppongi Hills’de bulunan iki Michelin yildizli, kendi restoraninin basinda. Meslek hayati boyunda kac kisiye ustalik ettigi ve kendi restoranlarini acmalarina yardimci oldugu ise bilinmiyor.

Reklamlar

Chef Expat

Chef