Reklamlar

Dunyanin en iyi bayan Sefi Ana Roš

  1. Beş yıl önce, Slovakya yiyeceklerini ne duyan nede bilen vardi. İtalya, Avusturya, Macaristan ve Hırvatistan arasında yer alan bu iki milyon nufus, araba kullanmak için sadece üç saat süren küçük bir ülke, dunyanin yemek haritasında değildi. Ancak bir bayan şef bu Orta Avrupa ulusunu gastronomi ile küresel ilgi odağı haline getirdi. Geçen yıl, şef Ana Roš, Netflix serisi Chef’s Table’da ilk kez görüldü ve Ocak ayında, San Pellegrino  tarafindan “Dünyanın En İyi Kadın Şefi 2017” seçildi. “Seçmenleri restoranın çarpıcı konumu, cazibesi ve hizmeti baştan çıkardı ama bunların hepsinden önemlisi, yemeklerin özgünlüğü, inceliği ve lezzeti idi..”, dünyanın en iyi 50 restoranının grup editörü William Drew, CNN’e verdiği demeçte; “Bölgesine, tarım ekonomisine, şarap, kültür ve özel güzelliklerine neredeyse tek başına dikkat çekti.” diyecekti.. Michelin Rehberi henüz Slovenya’da değil, yani Sef Roš ulusuna getirebileceği en iyi restoran ödülünü almis oldu.

Ana Roš kimdir ?

Alayli bir şef olan Roš, İtalya sınırına sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Soca Vadisi’nin Alp  köşesinde yer alan Hiša Franko (Frank Evi’nden) restoranın Sefi. Menü, geleneksel olarak Slovenya mutfağının eklektik ve orijinal yorumlarıyla döseli , İtalya ve Avusturya gibi komşuların etkilerini eritiyor.

44 yaşındaki Ros, geçtiğimiz 15 yıl boyunca, ülkesini gastronomik bir varış noktası olarak yükseltmek için çalıştı. Erkek egemen mesleği göz önüne alındığında başarıları daha da dikkat çekici. Üç Michelin yıldızı bulunan 125 erkek şefin yanı sıra sadece beş kadın aynı ödüle sahipler (hepsi Avrupa’da bulunuyor). Dahası, en iyi mutfak pozisyonlarındaki kadınlar, geçen yıl bir Glassdoor raporunda iddia edildigi üzere, erkeklerden %28 daha az maas aliyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Global Cinsiyetcilik Artış Raporu 2016’ya göre, cinsiyet eşitliği söz konusu olduğunda Slovenya AB’de en yüksek sıralamada ve dünyanın en iyi 8. ülkesi fakat Ros’u mutfakta cinsiyet ayrımcılığına karşı koruyan bu değil. Geçen sene, yetkisini sorguladıktan sonra bir hafta içinde beş erkek şefi kovdugu söyleniyor.
Ros bu durumu ; “Yeterince saygı göstermiyorlardı, bunu hissedebiliyorsunuz, özellikle de tamamen yeni bir takımın enerjilerini dengelemeye çalıştığınızda” diyerek izah edecekti .

Aile ikilemi

Ros iddialı bir ailede büyümüs, doktor bir baba ve gazeteci bir annenin kizi olarak dünyaya gelen Ros ayni zamanda da cok basarili bir ögrencilik dönemi gecirmis. Gençler Milli kayak takımında yer almis, beş dilde akıcı (Sloven, İspanyolca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca) konusabiliyor.
Brüksel’de genç bir diplomat olarak işe başlayan Ros erkek arkadaşı Valter Kramar ilede orada tanisir. O sirada ailesi artik emekli olmaya karar veren Kramar, aile yadigari olan Hiša Franko’nun basina gecmeye karar verir . Ros hic dusunmez ve kariyerinden vazgecerek askinin pesinden Slovenya’ya döner. Bu secim kendi ailesini karsisina almasina neden olur, uzerine birde Ros’un Asci olmaya karar verdigini duyan babasi Ros’la 6 ay konusmaz ve annesi halen bu durumdan utandigini soyler.

Slovenya ve diger komunist ulkelerde diger is kollarinda basarili olamayanlar asci olmayi tercih ederler. Fakat Ros’un bakis acisina gore “Bir asci olarakta büyükelçiyim, meraklı gezginleri ve yemek yiyenleri Slovenya’yı tecrübe etmek için getiriyorum.”

Küçük kasaba, büyük fikirler

2000 yılında Roš ve Kramar, Hiša Franko’yu devraldığında zaten tam zamanlı bir şef vardı. Ros, restoranın büyük olanaklara sahip olduğunu ve geleneksel Sloven yemeklerinin ötesine geçip geliştigini görmek istedi. Bu yüzden mutfağa çok iddialı bir şekilde gitmis, şefi gunler boyu konusup bezdirmis ve en sonunda mutfak ekibi istifa etmis. Ustelik bu olay oldugunda Ros 30 yaşında ve üç aylık hamileymis, yinede baska bir sef ise almak yerine kafasindaki herseyi kendisi hayata gecirmeyi istemis.. Ilk zamanlar oldukca zorlanmis fakat pes etmemis. “O zamanlar sünger gibi davrandım, bilgiye çok actim” diye ekliyor.
Sadece iki yıl sonra, dünya standartlarında yenilikçi yemekler pisirmeye baslamis ve 2010’da İtalyan dergisi “Identità Golose” da yer alan bir yazı ile Avrupa’nin dikkatini cekmeyi basarmis.

Unlenme

2012 yılına kadar basarilariyla dikkat cekmeye devam eden Roš “cookitraw” diye bilinen çevre dostu şef topluluğuna katılmak için bir davet almis. Bu şef toplulugu, ile konferanslar, master classlar, pop-up’lar ve Fransız-Alman televizyon programında “Happiness on the Plate” adi verilen bir programada katilan Ros daha sonra 2014 yılında Avusturya’nın Salzburg Havaalanı’ndaki en iyi şefleri davet etmesiyle bilinen bir pop-up restoranı olan Red Bull’un Hangar-7 içindeki Ikarus restoranında konuk şef olarak calismis. Uluslararası davetiyeler daha sonra Roš’u New York’a da götürmus ve orada 37. uluslararası  “Grand Shuffle” a katılmis. Fakat en büyük atilimi, Netflix’in “Chef’s Table” serisinde yer aldığı 2016’da gelmis. Yayınlanan bölümün ardından, Hiša Franko’nun web sitesine yapılan ziyaretler günde 200’den 10,000’e çıkmis.
Gipfel der GenŸsse: Die Julischen Alpen in Slowenien
Ana Ros

Ros’un Mutfagi

2017 yilinda San Pellegrino tarafindan dunyanin en iyi bayan sefi secilen Ros’un menusunde ithal hic bir urun bulmak mumkun degil.. Ornegin ekmek tarifini dagdaki koylulerden aldigini ve tahminen 300 yillik bir tarif oldugunu soyluyor. Yerel ve yabani urunleri toplamalari icin bir ekip bile kurmus. Slovenya geleneklerine gore annelik gorevlerini de tam anlamiyla yerine getirmesi gerektigini dile getiren Ros’un 2 de cocugu var. Yaz tatillerinde onlarla daha iyi vakit gecirebilmek icin restoranini 2 ay kapatiyor. Tadim menuleri 75$-95$ arasinda ve menu durmadan yenileniyor. Ros’un mutfakta yardimciligini yapan sous sefleride yine bayan ve Hiša Franko’nun ünü Slovenya’yi asmaya devam ediyor.
Reklamlar

Chef Expat

Chef

Yorumunuz önemli..